Myšlenka vzniku oddílu vzešla jako reakce na obtíže v hospodaření obou tehdy působících plaveckých oddílů v Krupce a nabídky alternativy možnosti sportovního vyžití pro mládež.
První rok byl ve znamení zrodu oddílu a jeho profilace. Struktura rozdělena na skupinu začátečníci, pokročilí Céčkaři a závodní Áčko a Béčko je platná dodnes. Zároveň jsme v oddíle zřídili webovou aplikaci, která slouží k evidenci všech členů oddílu, vzájemnou komunikaci a kontrolu všech toků v oddíle tak, aby vše bylo transparentní a otevřené. Zároveň jsme již zkusili starty na regionálních závodech. Pololetí jsme končili se zhruba 60 členy a na konci roku jsme překonali stovku.
Druhý rok je již v duchu profesionalizace. Pro závodní skupiny pořádáme víkendové a prázdninové kempy a zvýšili jsme výjezdy na závody. Třešničkou na dortu je zaplavání kvalifikačních limitů Oskara Talacka a jeho účast na zimním mistrovství republiky. Pro nezávodní skupiny pořádáme interní závody pro zpestření a motivaci. Zároveň se staráme o týmového ducha pořádáním akcí pro děti i rodiče. 
Děkujeme tímto za podporu městu Krupka, firmě Knaufinsulation, rodičům, trenérům, plavcům a všem, kteří pomáhají budovat a rozvíjet oddíl plný nadšených Marliňáků. Všem přejeme rok 2020 plný dobrých pozitivních dnů, motivací a výsledků